MENU
Jesteś tutaj: BLOG Magazyn własny czy fulfillment dla e-commerce?

Magazyn własny czy fulfillment dla e-commerce?

Prowadzenie własnej działalności handlowej w internecie wiąże się z koniecznością podejmowania ważnych decyzji. Będą mieć olbrzymi wpływ na przyszłość sklepu, stojące przed nim możliwości rozwoju oraz jakość świadczonych usług. Kluczową sprawą jest ustalenie typu przestrzeni magazynowej, co często sprowadza się do wyboru pomiędzy magazynem własnym a usługą fulfillment dla e-commerce. Poniżej porównujemy oba rozwiązania wskazując na ich unikatowe korzyści. Podpowiadamy też kiedy warto zdecydować się na fulfillment oraz pod jakim względem przebija zalety posiadania własnego magazynu.

Magazyn własny - kiedy warto się zdecydować?

Magazyn własny jest w wielu sytuacjach dobrym rozwiązaniem. Warto wybierać go w przypadku sklepów o rozbudowanym i zróżnicowanym asortymencie, wymagającym specjalistycznego podejścia i fachowej wiedzy. Dysponowanie własną powierzchnią magazynową pozwala też na większą kontrolę procesów logistycznych i sposobu ich przeprowadzania.

Niestety ale jest to też rozwiązanie obarczone pewnymi minusami, których nie sposób pominąć. Przede wszystkim - dysponowanie własnym magazynem wiąże się z koniecznością ponoszenia większych kosztów. Wynajem magazynu lub wykonanie całej inwestycji od podstaw to istotne wydatki, które należy uwzględnić w swoich planach.

Ponadto użytkowanie magazynu wiąże się z regularnym generowaniem dalszych kosztów - związanych m.in. z wykorzystaniem energii elektrycznej, klimatyzacji, zatrudnianiem pracowników do obsługi. Ponadto, magazyn raz postawiony będzie trudny do rozbudowy, a tym samym nie ma możliwości dopasowania jego konstrukcji lub rozmiaru do zmieniających się wraz z upływem czasu potrzeb.

Fulfillment - kiedy będzie właściwym rozwiązaniem?

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że fulfillment jest czymś więcej niż samym wynajmem przestrzeni zewnętrznej na potrzeby magazynowania. Jest to usługa o wiele szersza, obejmująca także przeprowadzanie i nadzór wszelkich działań związanych z logistyką magazynową w związku z funkcjonowaniem sklepu. Oznacza to, że nasz kontrahent będzie kompletował zamówione towary, pakował je, adresował, wydawał do dostarczenia oraz zabezpieczał. Pośrednictwo w realizowaniu tych zadań to pierwsza i główna zaleta, skłaniająca coraz więcej sklepów internetowych do wyboru usług fulfillment.

Fulfillment wiąże się też z zarządzaniem zapasami, ich składowaniem, segregowaniem oraz utrzymywaniem właściwych warunków do ich przechowywania. Jest to pod wieloma względami usługa elastyczna, dopasowana do zmiennych potrzeb sklepów internetowych. Płacą one stawkę obliczoną na podstawie ilości przestrzeni zajmowanej w magazynie zewnętrznym. Oznacza to, że gdy wystąpi przestój w branży, a nasz sklep będzie ograniczał działalność i tym samym redukował ilość zajmowanej przestrzeni, naliczana stawka zostanie odpowiednio pomniejszona.

Podsumowując, opcję fulfillment wybierają przede wszystkim początkujący przedsiębiorcy, którzy dopiero co otworzyli swój sklep internetowy. Również handlowcy z branż specjalistycznych lub nowych segmentów rynku sięgają częściej po usługę fulfillment niż decydują się na stworzenie własnego magazynu.