Logistyka to bardzo ważny element prowadzenia działalności sprzedażowej. Utrzymanie całego łańcucha dostaw na własny rachunek wymaga nie tylko właściwych zasobów finansowych, miejsca, ale przede wszystkim wiedzy. Czy nie lepiej wobec tego zdecydować się na logistykę kontraktową?
Minimalizacja kosztów to podstawa właściwego zarządzania firmowym budżetem. Aby nie odbyło się to kosztem jakości towarów czy pracowników najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie optymalnego rozwiązania w ramach logistyki. Logistyka kontraktowa jest właśnie usługą, dzięki której koszty prowadzenia działalności mogą być znacznie mniejsze.
Logistyka kontraktowa – co to jest?
Logistyka kontraktowa może brzmieć dość tajemniczo, ale jest to po prostu rodzaj usługi, która obejmuje szereg działań w obrębie łańcucha dostaw. Operator, który oferuje logistykę kontraktową przejmuje całą odpowiedzialność za towar – od momentu jego wyprodukowania aż do dostarczenia do klienta.
To doskonała usługa outsourcingowa dla firm, które zajmują się działalnością e-commerce – mogą one skupić się na relacjach biznesowych z producentami towarów lub po prostu większą wagę przyłożyć do jakości samych produktów nie martwiąc się o pełen łańcuch dostaw.
Co obejmuje usługa logistyki kontraktowej?
Aby świadczyć usługi logistyki kontraktowej niezbędne jest właściwe zaplecze. To nie tylko magazyn, który musi być dostosowany do rodzaju produktów (właściwa temperatura, wilgotność powietrza, ale także i chłodnie), ale również:
- flota pojazdów, która zajmie się także obsługą kontenerów morskich;
- umowy z lokalnymi firmami kurierskimi, dzięki którym szybkość dostaw do klientów będzie świadczona na wysokim poziomie.
Niezwykle ważna jest także wiedza oraz doświadczenie, które mają wpływ nie tylko na właściwe i terminowe uzupełnianie magazynów, ale także właściwe zadbanie o cały towar, który jest na stanie magazynów.
Ubezpieczenie magazynu, w tym i znajdującego się w nim towaru to również dość wysokie kwoty, które w przypadku usługi logistyki kontraktowej bierze na siebie operator – to kolejny koszt, który w takim wypadku można odjąć od planowanego budżetu.
Dlaczego warto skorzystać z logistyki kontraktowej?
Właściwy łańcuch dostaw jest podstawą zadowolenia klientów – właściwe zatowarowanie magazynów to równocześnie szybsza dostawa zamówienia bezpośrednio do klienta. Zadbanie o cały proces wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej kadry, ale też i dobrego zaplecza. Dlatego też zlecenie tej usługi jest znacznie bardziej opłacalne dla całego biznesu.
Operator, który świadczy takie usługi dba o cały powierzony mu towar – od załadunku, poprzez transport, ale też i o zabezpieczenie samej przesyłki. To osoby zatrudnione przez operatora biorą również na siebie odpowiedzialność za skompletowanie całego zamówienia, co znacznie ułatwia prowadzenie sklepu internetowego.
Logistyka kontraktowa obejmuje także obsługę zwrotów i reklamacji, co znacząco ułatwia cały proces sprzedaży i zakupu. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najlepiej dopasowanych usług, która zdejmuje z barków prowadzących działalność sprzedażową dość spory ciężar zajmując się całym procesem logistycznym od A do Z.